Ndryshimi mes inspektimeve të "Ballëm Sulltani"

ska përmbledhje të redaktimeve
 
'''Balim Sultan''' (* 1457 në [[Dimetoka]], † 1517) ishte themeluesi i shiit të dominuar Rendit sufi të [[Bektashi]].
 
Ai konsiderohet si personalitetin më të madh në Urdhrin bektashi nga Haxhi Bektash Veliut, predikues mistike. Balım Sultan është i njohur si "PIR i dytë". Ajo ishte në 1457 në qytetin Dimetoka, sot Didymoticho, [[Greqi]], ka lindur. Babai i tij ishte Myrsel Baba dhe nëna e tij ishte një princeshë serb-bullgar. Ai e emëroi Urdhrin sufi nga Haxhi Bektash Veliut. Që kjo është konsideruar si një mësues i Alevism dhe nuk kishte krijuar radhës së vet, Balım Sulltan themeloi Urdhërin sufi të Bektashi dhe konsiderohet themeluesi i vërtetë i Komunitetit.
 
[[Kategoria:Bektashi]]
Anonymous user