Dallime mes rishikimeve të "Elektriciteti"

14 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Bot: ar:كهرباء is a featured article; Ndryshime kozmetike
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(ENERGJIA ELEKTRIKE)
v (Bot: ar:كهرباء is a featured article; Ndryshime kozmetike)
elektriciteti eshte i rezikshem per te gjithe
duhet te kemi kujdes nga elektriciteti
 
[[Kategoria:Elektricitet]]
 
 
Energjia elektrike - është energjia e fituar nga rryma e ngarkesës elektrike nëpër një përçues elektrik.Fillimet e Energjisë
Fillimet e përdorimit të energjisë elektrike
Shpërndarja e energjisë
Deri në vitin 2007 KESH sh.a. administronte edhe shpërndarjen e energjisë elektrike. Ky sektor në momentin e shkëputjes nga KESH sh.a. kishte rreth 1,1 milion abonentë ku rreth 70% e tyre ishin familjarë, 22.000 kabina elektrike, 165 N/Stacione 110/35/20/10/6kV si dhe mijëra km linja të tensionit të mesëm 35/20/10/6kV dhe të tensionit të ulët 0,4kV.
 
[[Kategoria:Elektricitet]]
 
{{Link FA|ar}}