Dallime mes rishikimeve të "Elektra"

1 byte added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
[[Skeda:Electra and Orestes - Project Gutenberg eText 14994.png|thumbnail|300px|right|Electra and [[Orestes (mythology)|Orestes]], from an 1897 ''Stories from the Greek Tragedians'', by Alfred Church]]
 
'''Elektra''' ([[greqisht]]: ΗλέκτραἨλέκτρα; [[latinisht]] Electra) - emri i dy qenieve hyjnore dhe i një gruaje vdekatare nga mitet greke.
E para prej këtyre qenieve hyjnore ishte e bija e Titanit Oqean dhe gruas së tij, Tetis. Është martuar me Taumantin, zotin e fenomeneve natyrore në det dhe me të ka pasur katër vajza: hyjneshën e bukur të ylberit dhe lajmëtaren e zotërave, Iridën, dhe tri Harpie të shëmtuara gjysmë-gra gjysmë-shpend.
 
Anonymous user