Dallime mes rishikimeve të "XML"

4 bytes removed ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 66 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q2115 (translate me))
''' XML''' është gjuhë skriptuese që i takon familjes së [[SGML]]. XMLAjo ka të njëjtën formë sikur edhe [[HTML]] me disa përjashtime më profesionale. XML në fakt është gjuhë nëpërmjet të cilës mund të krijojme gjuhë te ngjajshme sikur HTML. Kjo do të thotë se XML ka hapësire më të madhe veprimi, është më fleksibile dhe shumë më e avansuarzhvilluar se HTML edhe pse të dyja gjuhët janë pjesë e familjes SGML. Ajo që dallon XML nga HTML është se në XML kemi mundësi të krijomë tage tona ndërkaq në HTML jemi të kufizuar me numrin e tageve që i përmban vetë gjuha HTML-it. Për ta patpasur më të qartë se çka në fakt është XML marrim vazhdimnjë doshembull një shembullvazhdim:
 
<Univerziteti>
Anonymous user