Dallime mes rishikimeve të "Hokaido"

58 bytes added ,  7 vjet më parë
v
fixing dead links
v (Bot: Migrating 85 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q35581 (translate me))
v (fixing dead links)
Megjithatë, agrikultura dhe industri të tjera primare luajnë një rol të madh në ekonominë Hokaidos. Hokaido ka gati një të katërtën e tokës së punueshme të [[Japonia|Japonisë]]. Ajo renditet e para në vend në prodhimin e një morie produktesh bujqësore, duke përfshirë edhe grurë, soje, patate, panxhar sheqeri, qepë, kunguj, misrër, qumësht të papërpunuar, dhe mish viçi. Hokaido zotëron edhe 22 % të pyjeve të Japonisë duke e kthyer atë në një vend me me industri të mëdhe të drurit. Prefektura është e para në vend në prodhimin e produkteve detare dhe të akuakulturës<ref name="business-env"/>.
 
Turizmi është një industri e rëndësishme, sidomos gjatë verës së ftohtë. Gjatë dimërit skitë dhe sporte të tjera dimërore sjellin turistë të tjerë. Turistët e huaj janë gjithnjë e në rritje<ref name="Japan Times">{{cite news|url=http://search.japantimes.co.jp/cgi-bin/nb20080708a1.html|title=Boom time for Hokkaido ski resort area|last=Takahara|first=Kanako|date=July 8, 2008|work=The Japan Times|publisher=The Japan Times Ltd. |accessdate=2008-09-27|archiveurl=https://archive.is/QlCx|archivedate=2012-12-19}}</ref>
Fabrika e birrës Abashiri në Hokkaido ka zhvilluar, një përzierje të birrës dhe qumështit (Bilk), në përgjigje të rënies së konsumit të qumështit.<ref name=bilk>{{cite web|url=http://www.japanprobe.com/?p=1059|title=Milk + Beer = Bilk | work=Japan Probe|accessdate=2009-08-25|last=|first=}}</ref>