Ndryshimi mes inspektimeve të "Albanidet"

42 bytes added ,  6 vjet më parë
v
fixing dead links
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3607872 (translate me))
v (fixing dead links)
'''Albanidet''' përfaqësojnë strukturat gjeologjike që shtrihen në territorin e Republikës së [[Shqipëria|Shqipërisë]]. Ato shtrihen midis [[Dinarideve]] dhe [[Helenideve]]. Albanidet janë një trevë e Brezit të Rrudhosur Alpin Mesdhetar e pasur me minerale të dobishme xeherore, jo xeherore dhe lëndë energjetike<ref name=ShGjSh>[[Shërbimi Gjeologjik Shqiptar]], [[Alfred Frashëri]] në [http://web.archive.org/web/20090105190622/http://www.gsa.gov.al/botimet/buletini1-2006.pdf Buletini 1-2006]</ref>.
 
Albanidet i karakterizojnë dy treva paleogjeografike të mëdha, Albanidet e jashtme dhe Albanidet e brendshme. Albanidet e brendshme karakterizohen nga prania e brezit ofiolitik madhor. Strukturat gjeologjike të Albanideve janë asimetrike, me anim tektonik nga perëndimi, por takohen edhe struktura të shtrira e të përmbysura dhe të komplikuara me shkëputje në krahët perëndimorë<ref name=ShGjSh/>.