Dallime mes rishikimeve të "Krahasimi"

304 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(bera dicka)
No edit summary
Krahasimi është figurë stilistike që i vë ballë për ballë dy dukuri, dy sende apo dy frymor të ngjajshëm nga ana e jashtme, por me qëllim të paraqitjes sa më mirë dhe sa më dallueshëm të njërës prej tyre.
.Krahasimi eshte nje dallim qe behet nepermjet 2 ose me shume gjera.
Krahasimi është përqasje apo përafrim i dy imazheve që arrihet duke bashkuar fjalët përkatëse me ndihmën e lidhëzave: si, ashtu si, porsi, sikur, sikurse.
 
P.sh.: Syri i saj si kokrra e rrushit.
P.sh 18>7
 
luani eshte mbreti i xhungles ,tigri jo
:
Anonymous user