Dallime mes rishikimeve të "Miti"

834 bytes removed ,  7 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 1385231 i bërë nga 79.106.109.204 (diskutimet))
vNo edit summary
Fjala '''Mit''' rrjedh nga fjala [[Gjuha greke|greke]] ''mythos'' (μύθος), që do të thotë "tregim". Mitet jane tregime, pjese e kultures se popujve te ndryshem. Ai ben pjese ne letersine gojore, pra eshte e transmetuar goje mbas goje dhe brez mbas brezi. Ai shpjegon origjinin e jetes dhe dukurite natyrore. Ne mit ne gjejme: '''''Figura perendish, Prijes dhe Personalitete historike'''''.
 
== Përdorimi akademik ==
Në fushat akademike si [[Mitologjia|mitologji]], [[Mitografia|mitografi]], apo [[Folkloristika|folkloristikë]], miti është [[Tregimi|tregim]] i cili përmban [[Simboli|simbole]] të cilat zakonisht kanë shumë kuptime. Miti në kulturat e caktuara zakonisht trajton çështjet që kanë të bëjnë me origjinën e botës apo se si bota dhe krijesat e saj erdhën në ekzistencë. Qeniet mitike aktive zakonisht janë perënditë dhe perëndeshat, heronjtë dhe heroinat, apo kafshët. Shumica e miteve merren se kanë ekzistuar në të kaluarën e pafund, para fillimit të numërimit të kohës.
 
Miti konsiderohet tregim i shenjtë për shkak se ai përmban rëndësi spirituale apo [[Religjioni|religjioze]] për atë që e tregon, si dhe kontribon dhe shpreh sistemet e mendimeve dhe të vlerave. Përdorimi i termit nga studiuesit nuk implikon as të vërtetën e as jo-të-vërtetën e tregimit. Sidoqoftë, në kulturat përkatëse nga vjen miti, ai merret si "[[E vërteta|i vërtetë]]", për shkak se ai përmban bindjet, konceptet dhe mënyrat e pyetjeve dhe kuptimit të botës.
 
== Përdorimi popullor ==