Ndryshimi mes inspektimeve të "Holandezët"

877 bytes removed ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
 
'''Populli holandez''' janë një grup vendas etnik me origjinë nga [[Vendet e Ulëta]].]].<ref>[http://www.amazon.co.uk/Netherlanders-America-Immigration-United-1789-1950/dp/0802836593 ''Netherlanders in America''], an example of usage of the term ''Netherlanders'', in the title of a 20th century book.</ref> Holandezët ndajnë një kulturë të përbashkët dhe flasin Holandisht. Njerëzit holandezë dhe pasardhësit e tyre gjinden në mbarë botën, veçanërisht në [[Surinami|Surinam]]në [[Kilia|Kili]] në [[Brazili|Brazil]] në [[Kanadaja|Kanada]]]],<ref name=autogenerated7>Based on [[Statistics Canada]], [[Canada 2001 Census]].[http://www.statcan.ca/english/Pgdb/demo26a.htm Link]{{dead link|date=September 2012}} to Canadian statistics.</ref> [[Australia|Australi]]]],<ref name=autogenerated1>{{cite web|url=http://www.ausstats.abs.gov.au/Ausstats/subscriber.nsf/0/AD2222ECE5AD4396CA25712500161734/$File/29330_2001.pdf |title=2001CPAncestryDetailed (Final) |format=PDF |date= |accessdate=2010-08-27}}</ref> në [[Republika Jugafrikane|Republikën Jugafrikane]] në [[Zelanda e Re|Zelandën e Re]] dhe në [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|Shtetet e Bashkuara]]<ref name=autogenerated8>According to [http://factfinder.census.gov/servlet/ADPTable?_bm=y&-geo_id=01000US&-qr_name=ACS_2004_EST_G00_DP2&-ds_name=ACS_2004_EST_G00_&-_lang=en&-_sse=on Factfinder.census.gov]</ref>
 
 
Arti dhe kultura holandeze përfshijnë forma të ndryshme të muzikës, vallëzimit, stile tradicionale arkitektonike dhe veshje, disa prej të cilave janë të njohura në mbarë botën. Gjithashtu, [[Rembrandt]], [[Johannes Vermeer|Vermeer]] dhe [[Vincent van Gogh|van Gogh]] konsiderohen ndërkombëtarisht si piktor të shkëlqyer.
Holandezët janë tradicionalisht të [[Krishterimi|krishterë]] ([[Katolicizmi|katolikë]] dhe [[Protestantët e lirë|protestantë]]), por në ditët e sotme vetëm një pakicë është ende praktikuese. Një përqindje e rëndësishme e holandezëve janë përkrahës të [[Humanizmi|Humanizmit]], [[Agnosticizmi|Agnosticizmit]], [[Ateizmi|Ateizmit]], ose të [[Individualizmi|Individualizmit shpirtëror]].<ref name="CBS statline Church membership">{{cite web|url=http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?VW=T&DM=SLNL&PA=37944&D1=a&HD=080528-1938&HDR=T&STB=G1 |title=CBS statline Church membership |publisher=Statline.cbs.nl |date=2009-12-15 |accessdate=2010-08-27}}</ref><ref name="Religion in the Netherlands">[http://www.rivm.nl/vtv/object_map/o1204n22742.html Religion in the Netherlands].</ref> Gjatë [[ Mesjeta|Mesjetës]] [[Vendet e Ulëta]] ishin të të vendosura në afërsi të kufirit të Francës dhe [[Perandoria e Shenjtë Romake|Perandorisë së Shenjtë Romake]], duke formuar një pjesë të zonave të tyre përkatëse të dominimit. Ishte rreth shekullit XIII ku territoret e ndryshme që ata formuan u bënë pothuajse të pavarur.
 
Ndër familjën e [[Dinastia Habsburg|Habsburgëve]] [[Vendet e Ulëta]] u organizuan në një njësi të vetme administrative dhe gjatë shekullit të XVI dhe XVII , veriu i shtetit u bë i pavarur nën kurorën spanjolle dhe formuan Republikën e [[Provincat e Bashkuara|Provincave të Bashkuara]].