Dallime mes rishikimeve të "Emocioni"

23 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
[[Skeda:Darwin Emotions Plate V.jpg|thumb]]
 
'''Emocioni''' ([[Latinishtja|lat.]] '''ex''' - jashtë ; '''motio''' - lëvizje ; emocion - nxitje) është një shtytje [[Neurologjia|nervore]] që shkakton një [[Organizmi|organizëm]][[Veprimi|veprojë]]. EmocioniKonsiderohet ështësi një gjëndje [[Mendja|mendore]] e fuqishme dhe e pandërgjegjshme që shoqërohet shpesh nga ndryshime [[Fiziologjia|fiziologjike]]. siEmocioni [[gëzimi]],dallohet [[dashuria]],nga [[keqardhjaNdjenjat|ndjenja]], [[urrejtja]],ngaqë [[nderimi]],emocioni etjështë një gjëndje psiko-fiziologjike që nxit një organizëm të veprojë. EmocioniEmocionet është edhene ndjejmë burojnë nga interpretimi që i bëjmë eksitimit fiziologjik që përjetojmë. Nxitshmërinë fiziologjike ne e lidhim me një gjëndjeemocion mendore ngacmuesevecantë apo shqetësuesevarësi dhetë rrethanave që e kanë shkaktuar ndijueseatë.
Emocioni dallohet nga [[Ndjenjat|ndjenja]], ngaqë emocioni është një gjëndje psiko-fiziologjike që nxit një organizëm të veprojë. Emocionet studiohen ndër të tjera nga [[psikologjia]], [[psikiatria]], [[filozofia]], [[neurologjia]], [[fiziologjia]], [[sociologjia]], [[biologjia]] dhe nga studimi trunor.
 
Emocioni dallohet nga [[Ndjenjat|ndjenja]], ngaqë emocioni është një gjëndje psiko-fiziologjike që nxit një organizëm të veprojë. Emocionet studiohen ndër të tjera nga [[psikologjia]], [[psikiatria]], [[filozofia]], [[neurologjia]], [[fiziologjia]], [[sociologjia]], [[biologjia]] dhe nga studimi trunor.