Dallime mes rishikimeve të "Muzeu Arkeologjik Durrës"

ska përmbledhje të redaktimeve
'''Muzeu Arkeologjik i Durrësit''' u hap më [[13 mars]] [[1951]] në qytetin [[Durrësi]]t dhe është një nga muzetë më të rëndësishëm në Shqipëri.
 
== Pavionet Pavijonet==
Në hyrje të krahut të majtë ndodhet periudha ilire dhe antike greke në tre fazat e saj, në atë të parë, klasike dhe të vonë.
Në pjesën ballore, përtej gjetjeve arkeologjike të përmasave të mëdha që janë vendosur në qendër të muzeut, fillon periudha romake, duke nisur nga ajo e hershme, deri te periudha e ndërtimeve në krahun e djathtë të katit të parë.
Në katin e dytë është planifikuar periudha e mesjetës.
 
Në katin e tretë është menduar të ndërtohet pavionipavijoni i [[Arti Islam|artit islam]].
 
Në oborr përveç objekteve të mëdha ka edhe objekte të periudhës komuniste ku spikat një statujë e [[Stalini]]t.
 
==Historia e muzeut==
Muzeu i vjetër është inaguruarinauguruar në mars të vitit 1951. I riu më 13 prill 2002. Muze i përmasave kombëtare. Ka një pavionpavijon të prehistorisë dhe të antikitetit, si dhe pavioninpavijonin postbizantinpost-bizantin. Në muze janë ekspozuar rreth 2000 objekte arkeologjike të dala nga nëntoka e qytetit. Në ndërtim është edhe pavionipavijoni i mesjetës.
 
==Vendndodhja dhe oraret==
* Adresa: Muzeu Arkeologjik, Shëtitore Taulantja, [[Durrës]]
 
* Telefoni: 355 523 2253
Nga viti 2012 është në fazë restaurimi dhe është projektuar në hapet në fund të vitit 2014.
 
Verë<br/>
97

edits