Dallime mes rishikimeve të "Tyrbja e Kapllan Pashës"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
 
Feudalët e mëdhenj e bënë zakon të ndërtonin [[tyrbe]] ndër të cilat sot qëndron në këmbë është ajo (varri monumental) i Kapllan Pashë Toptanit vdekur në 1819. Dikur ajo qëndronte përballë [[Tyrbja e Sylejman Pashës|tyrbes]] së [[Sylejman Pashë Bargjini]] dhe [[Xhamia e Et'hem Beut|Xhamisë së Vjetër]], sot përballë monumentit të luftëtarit të panjohur. Ajo është në formë tetëkëndëshi, mjaft interesant për kolonat monolitike, për kapitelet e stilizuara korintike dhe për tetë harqet e dekoruara me nga një gjethe akanthi të stilizuar në reliev, njëri prej të cilëve përmban mbishkrimin që flet për Kapllan Toptanin, por që sot është i palexueshëm (me përjashtim të datës 1326 ‘h). Është një tyrbe e hapur, pa çati dhe pa kube.
 
== Burimi ==
{{reflist}}
 
[[Kategoria:Tiranë]]
97

edits