Dallime mes rishikimeve të "Statuja e luftëtarit Kombëtar (Korçë)"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
Etiketa: Redaktim nga celulari
No edit summary
[[Skeda:Statuja e luftëtarit Kombëtar.jpg|thumb|200px]]
'''Statuja e luftëtarit Kombëtar ''' në [[Korçë]] është statuja e cila u ndërtua për patriotët korçarë që u organizuan dhe morën pjesë për çlirimin e vendit nga pushtuesit osmanë nga viti 1906 gjer në vitin 1912. Skulptori i shquar shqiptar, [[Odhise Paskali]], e përjetësoi veprën e tyre me një monument kushtuar Luftëtarit Kombëtar që zbret nga mali në vitin 1933. Monumenti ndodhet në qëndërqendër të qytetit dhe njihet si "Statuja e Luftëtarit Kombëtar".l
Luftetari kombetar i Korces quhet Nexhip Benja (Hysaj) nga Benja e Kelcyres -Permet. Ai ka luftuar meceten e Cerciz Topullit e Mihal Gramenos, Hajredin Tremishti (Filmi"Liri a Vdekje") ne luften Kombetare kunder tuqve. Perpara se ti bashkohej Cetes se Cercizit ai ka qene komit,kacak, ka sulmuar karavanet turq e i ka vjedhur ata.
 
 
Luftetari kombetar i Korces quhet Nexhip Benja (Hysaj) nga Benja e Kelcyres, -Permet[[Përmet]]. Ai ka luftuar mecetenme çetën e Cerciz[[ÇerÇiz TopullitTopulli]]t e [[Mihal GramenosGrameno]]s, [[Hajredin Tremishti]] ([[Liri a vdekje|Filmi "Liri a Vdekje"]]) ne luftenluftën KombetareKombëtare kunderkundër tuqveturqve. PerparaPërpara se ti bashkohej Cetesçetës se CercizitÇerçizit ai ka qene komit,kacak kaçak, ka sulmuar karavanetkarvanarët turq e i ka vjedhur ata.
 
[[Kategoria:Skulptura]]
97

edits