Dallime mes rishikimeve të "Statuja e luftëtarit Kombëtar (Korçë)"

ska përmbledhje të redaktimeve
'''Statuja e luftëtarit Kombëtar''' në [[Korçë]] është statuja e cila u ndërtua për patriotët korçarë që u organizuan dhe morën pjesë për çlirimin e vendit nga pushtuesit osmanë nga viti 1906 gjer në vitin 1912. Skulptori i shquar shqiptar, [[Odhise Paskali]], e përjetësoi veprën e tyre me një monument kushtuar Luftëtarit Kombëtar që zbret nga mali në vitin 1933. Monumenti ndodhet në qendër të qytetit dhe njihet si "Statuja e Luftëtarit Kombëtar".
 
Luftetari kombetar i Korces quhet Nexhip Benja (Hysaj) nga Benja e Kelcyres, [[Përmet]]. Ai ka luftuar me çetën e [[ÇerÇizÇerçiz Topulli]]t e [[Mihal Grameno]]s, [[Hajredin Tremishti]] ([[Liri a vdekje|Filmi "Liri a Vdekje"]]) në luftën Kombëtare kundër turqve. Përpara se ti bashkohej çetës se Çerçizit ai ka qene komit, kaçak, ka sulmuar karvanarët turq e i ka vjedhur ata.
 
[[Kategoria:Skulptura]]
97

edits