Dallime mes rishikimeve të "Kalaja e Durrësit"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 2 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q2969175 (translate me))
[[Skeda:Kalaja e Durrësit.jpg|thumb|400px|Torra veneciane në Kalanë e Durrësit]]
'''Kalaja e Durrësit''' është një kala e shekullit të V-të e ndërtuar në [[Durrës]].
'''Kalaja e Durrësit''' muret e së cilës u ringritën në periudhën e perandorit bizantin [[Anastasios|Anastasi I]] (491-518) me origjinë nga [[Durrës]]i, i cili e shndërroi atë në një nga qytetet më të fortifikuara në [[Adriatik]]. Riparime në mure janë kryer edhe pas tërmetit shkatërrues të vitit 1273. Aktualisht muret mesjetare me lartësi afro 15 metra si dhe tre hyrje e disa kulla fortifikuese ruhen në afro një të tretën e gjatësisë fillestare të kështjellës së qytetit.
 
== Historia ==
Kalaja u ndërtua nga perandori i Perandorisë Bizantine [[Anastasios|Anastasi I]] cili origjinën nga Durrësi. Në atë kohë, Anastasius e bëri Durrësin një nga qytetet më të fortifikuara në Adriatik. Riparime të mureve janë kryer që prej tërmetit shkatërrimtar të vitit 1273. Mureve mesjetare aktualisht rreth 4.6 metra në lartësi dhe tri hyrjet e disa prej kullave të fortifikimit janë ruajtur në gati një të tretën e gjatësisë fillestare të qytetit kala. Kalaja u përforcuar me disa kulla roje nga Republika e Venedikut dhe gjatë pushtimit të Shqipërisë nga Perandoria Osmane muret u përforcuar.<ref>[http://www.dancealbfest.com/guide/htmlalbania/qarku/kalaja.htm Kalaja e Durrësit], Durrës Guidë</ref>
 
Më 7 prill 1939, patriotët shqiptarë luftuan në muret e kalasë fashistët italian që pushtuan Shqipërinë. Në Durrës, një forcë prej vetëm 360 shqiptarë, kryesisht xhandarëve dhe banorë të qytetit, të udhëhequra nga [[Abaz Kupi]], komandant i xhandarmërisë në Durrës, dhe [[Mujo Ulqinaku]], një zyrtar detarë, u përpoq për të ndalur përparimin e italianëve. Të armatosur vetëm me armë të vogla dhe tre automatikë, ata patën sukses në mbajtjen italianët në gji për disa orë deri sa një numër i madh i tankeve të lehta zbarkuan nga anijet detare të këtij të fundit. Pas kësaj, rezistenca zvogëluar dhe brenda pesë orëve Italia kishte pushtuar të gjithë qytetin.<ref>Albania and King Zog: independence, republic and monarchy 1908-1939 Author Owen Pearson Edition illustrated Publisher I.B.Tauris, 2004 ISBN 1-84511-013-7, ISBN 978-1-84511-013-0 p. 444-445</ref>
 
Kalaja është tani një objekt i tërheqjes turistike në Durrës.
 
== Shiko edhe ==
97

edits