Dallime mes rishikimeve të "Kalaja e Durrësit"

ska përmbledhje të redaktimeve
 
== Historia ==
Kalaja u ndërtua nga perandori i Perandorisë Bizantine [[Anastasios|Anastasi I]] cili origjinën nga Durrësi. Në atë kohë, Anastasius e bëri Durrësin një nga qytetet më të fortifikuara në Adriatik. Riparime të mureve janë kryer që prej tërmetit shkatërrimtar të vitit [[1273]]. Mureve mesjetare aktualisht rreth 4.6 metra në lartësi dhe tri hyrjet e disa prej kullave të fortifikimit janë ruajtur në gati një të tretën e gjatësisë fillestare të qytetit kala. Kalaja u përforcuar me disa kulla roje nga [[Republika e Venedikut]] dhe gjatë pushtimit të Shqipërisë nga [[Perandoria Osmane]] muret u përforcuar.<ref>[http://www.dancealbfest.com/guide/htmlalbania/qarku/kalaja.htm Kalaja e Durrësit], Durrës Guidë</ref>
 
Më 7 prill 1939, patriotët shqiptarë luftuan në muret e kalasë fashistët italian që pushtuan Shqipërinë. Në Durrës, një forcë prej vetëm 360 shqiptarë, kryesisht xhandarëve dhe banorë të qytetit, të udhëhequra nga [[Abaz Kupi]], komandant i xhandarmërisë në Durrës, dhe [[Mujo Ulqinaku]], një zyrtar detarë, u përpoq për të ndalur përparimin e italianëve. Të armatosur vetëm me armë të vogla dhe tre automatikë, ata patën sukses në mbajtjen italianët në gji për disa orë deri sa një numër i madh i tankeve të lehta zbarkuan nga anijet detare të këtij të fundit. Pas kësaj, rezistenca zvogëluar dhe brenda pesë orëve Italia kishte pushtuar të gjithë qytetin.<ref>Albania and King Zog: independence, republic and monarchy 1908-1939 Author Owen Pearson Edition illustrated Publisher I.B.Tauris, 2004 ISBN 1-84511-013-7, ISBN 978-1-84511-013-0 p. 444-445</ref>
97

edits