Dallime mes rishikimeve të "Eqrem bej Vlora"

ska përmbledhje të redaktimeve
{{Kutia Politikan
{{Person Biografi
| Emri = Eqrem bej Vlora
|Emri = Eqrem bej Vlora<br />Ministër i Tokave të Lirueme<br />(7 maj [[1942]] - janar [[1943]])<br />Ministër i Punëve të Jashtme<br />(17 korrik - 28 gusht [[1944]])
|Fotografia Figura = Eqrem bej vlora 1.jpg|200px
| Madhësia e Figurës = 250px
|Prof = Politikan, diplomat
| Detyra = Ministër i Tokave të Lirueme
|Datëlindja = [[21 shkurt]], [[1885]]
| Fillimi i afatit = 7 maj 1942
|Vendlindja = [[Vlora|Vlorë]], [[Perandoria Osmane]]
| Mbarimi i afatit = janar 1943
|Datëvdekja = [[25 maj]], [[1964]]
| Paraardhësi = [[Tahir Shtylla]]
|Vendvdekja = [[Vjena|Vjenë]], [[Austria]]
| Parsardhësi = Ismet Kryeziu
|Kombësia = [[Shqiptar]]
| FejaDetyra2 = Ministër i Punëve = Jashtme
| Fillimi i afatit2 = 17 korrik 1944
| Profesioni = politikan, diplomat, historian
| BashkëshortjaMbarimi i afatit2 = 28 gusht =1944
| Bashkëshorti Paraardhësi2 = [[Bahri Omari]]
| FëmijëtPasardhësi2 = [[Ibrahim = Bicakciu]]
| Datëlindja = = [[21 shkurt]], [[1885]]
| Vendlindja = [[Vlora|Vlorë]], [[Perandoria Osmane]]
| Datëvdekja = [[25 maj]], [[1964]]
| Vendvdekja = [[Vjena|Vjenë]], [[Austria]]
| Kombësia = [[Shqiptar]]
| Profesioni = politikan, diplomat, historian
| Partia =
|website =
}}
'''Eqrem bej Vlora''' ([[1885]]-[[1964]]) ishte një politikan, diplomat, shkrimtar dhe historian shqiptar. I cilësuar si ''Beu i fundit'', mishërim i aristokracisë së mirëfilltë shqiptare megjithëse vinte nga një kastë e themeluar nga parimet e feudit ushtarak, shkollimi i tij dhe stili në të shkruar përcjellin stërhollimin interesant të një eruditi.
97

edits