Dallime mes rishikimeve të "Ministër i Tokave të Lirueme"

ska përmbledhje të redaktimeve
'''Ministria e Tokave të Lirueme''' është një zyrë e hapur ''ad litteram'' për emrin që mbart. Këto ''toka të lirueme'' janë [[Kosova]], [[Dibra]], [[Struga]], [[Plava]], [[Gucia]], [[Tuzi]] dhe [[Ulqini]] që iu bashkangjitënbashkëngjitën Shtetitshtetit Shqiptarshqiptar pas kapitullimit të Mbretërisë Serbo-Kroato-Sllovene.
 
== Gjendja ==
Ky veprim solli një gjendje të re për hapësirën shqiptare. U rrit bashkëpunimi kulturor, arsimor, tregtar, njerëzor, etj midis shqiptarësh, i ndërprerë ky që prej vitit 1912.
97

edits