Ndryshimi mes inspektimeve të "Qeveria Rama I"

ska përmbledhje të redaktimeve
'''Qeveria Rama-Meta''' erdhi në detyrë pas fitores së koalicionit PS-LSI në zgjedhjet e 23 qershorit 2013. Përfundimi i detyrës parashikohet në vitin 2017 kur do të zhvillohen edhe zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Përpara saj në detyrë ishte qeveria Berisha-Meta, e cila qeverisi për katër vitet e mëparshme.
Detyra kryesore në formimin e qeverisë ishte në duart e Edi Ramës, kryetari i partisë që në koalicion kishte më shumë vota, i cili është edhe kryeministër.<ref name="km">[http://www.kryeministria.al/ Kryeministria.al, Qeveria Shqiptare]</ref> [[Ilir Meta]] mban postim e kryetarit të parlamentit.
 
== Përbërja e qeverisë ==
* Ministër i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të - Edmond Panariti
* Ministër Shteti për Marrëdhëniet me Parlamentin - Ermonela Felaj
* Ministër Shteti për Çështjet Vendore - Bledi Çuçi <ref name="km" />
 
==Përkatësia politike==