Dallime mes rishikimeve të "Vaçe Zela"

6 bytes removed ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
|FaqjaWeb =
}}
'''Vaçe Zela''' (l. [[Lushnjë]], [[7 prill]] [[1939]] - v., [[BazelLushnjë]], - 6 shkurt 2014, [[Bazel]]) ishte një këngëtare ikonë e skenës shqiptare <ref>Routledge p.569</ref>. Ajo e filloi karrierën e saj në moshë të re dhe në vitin 1962 ishte e para që fitoi [[Festivali i Këngës në RTSH|Festivalin e Këngës]]. Me këngën ''[[Fëmija i parë]]'', ajo dëshmoi se një idhull i muzikës po lindte atë mbrëmje të [[26 dhjetor]]it të vitit [[1962]]. Repertori i saj është shumë i pasur; numërohen me dhjetëra këngë popullore, të lehta, kantata, balada, etj. Ajo ka një kontribut të rëndësishëm edhe në muzikën e filmit, ku ka interpretuar shumë këngë si pjesë e muzikës së filmave.
 
Fituese 12 herë e festivalit, Vaçeja fitoi famë gjatë epokës komuniste dhe iu dha titulli [[Artist i Merituar]] në vitin [[1973]] dhe [[Artist i Popullit]] në vitin [[1977]]. Vaçe Zela është larguar përfundimisht prej skenës në vitin 1992. Ajo ishte e martuar me [[Pjetër Rodiqi]]n dhe së bashku ata kanë vajzën Irma. Që nga viti 2002 Zela ka jetuar me burrin e saj në [[Bazel]] të [[Zvicra|Zvicrës]], për të marrë kujdes më të mirë shëndetësor.
97

edits