Ndryshimi mes inspektimeve të "Ernst Theodor Amadeus Hoffmann"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Ernst Theodor Wilhelm Hoffmann''' (24 janar 1776 - 25 qershor 1822), i njohur më mirë si ETA Hoffmann, ishte një autor gjerman romantike e fantazi dhe horror, një jurist, kompoz...)
 
v
 
Në 1794, Hoffmann u dashuruar e Dora Hatt, një grua të martuar të cilëve u kishte dhënë mësime muzikë. Ajo ishte dhjetë vjet më i vjetër, dhe në 1795 lindi fëmijën e saj të gjashtë. [Citim i duhur] Në shkurt 1796, familja e saj protestuan kundër përkujdesjeve të tij dhe, me pëlqimin e tij mëdyshje, kërkoi një tjetër nga xhaxhallarët e tij për të rregulluar punësimin për të në Glogau (Głogów), prusian Silesia.
{{Commonscat|E. T. A. Hoffmann}}