Ndryshimi mes inspektimeve të "Qeveria Rama I"

* Ministër i Punëve të Brendshme - [[Saimir Tahiri]]
* Ministër i Punëve të Jashtme - [[Ditmir Bushati]]
* Ministër i Integrimit Evropian - [[Klajda Gjosha]]
* Ministër i Financave - [[Shkëlqim Cani]]
* Ministër i Transportit dhe Infrastrukturës - Edmond Haxhinasto
* Ministër i Zhvillimit Urban dhe Turizmit - Eglantina Gjermeni
* Ministër i Arsimit dhe Sportit - [[Lindita Nikolla]]
* Ministër i Drejtësisë - [[Nasip Naço]]
* Ministër i Kulturës - [[Mirela Kumbaro]]
* Ministër i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë - [[Erion Veliaj]]
* Ministër Shteti për Inovacionin dhe Administratën Publike - [[Milena Harito]]
* Ministër i Shëndetësisë - [[Ilir Beqaj]]
* Ministër i Energjisë dhe Industrisë - Damian Gjiknuri
* Ministër i Mjedisit - Lefter Koka
* Ministër i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të - [[Edmond Panariti]]
* Ministër Shteti për Marrëdhëniet me Parlamentin - Ermonela Felaj
* Ministër Shteti për Çështjet Vendore - [[Bledi Çuçi]] <ref name="km" />
 
==Përkatësia politike==