Dallime mes rishikimeve të "Montreali"

3.060 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Robot: af:Montreal is a featured article; Ndryshime kozmetike)
{{Kartela vendbanim
{{Qytete
|qyteti emri = {{PAGENAME}} = Montréal
|emblema emri_amtar = Montreal city coa.png = Ville de Montréal
|emblema1 lloji_vendbanimit = 100px = qytet
|vendndodhja nofka = Quemtl3.PNG =
|vendndodhja1 motoja = 100px =
|sheshi figura = Montreal 5 db = Mont.jpg
|popullsia figura_përshkrimi = 1,649,519 =
 
|dëndësia = 4,517.6/km2
|sipërfaqja flamuri_figura = Flag of Montreal.svg
|cilishtet flamuri_artikulli = =
|cilirrethe flamuri_gjerësia = =
| stema_figura = Armoiries de Montréal.svg
|adresaekuvendit =
|numriipostes stema_artikulli = =
|prefiksi stema_gjerësia = =
 
|faqezyrtareekuvendit = [http://www.faqja.com Web faqja]
| shteti = CAN
|kryetarimomental =
| shteti_shënim =
|partiaudheheqese =
|shënim shkalla_administrative = 3
| ndarja_adm_shkalla_1 = Kebek
| ndarja_adm_shkalla_2 = Montréal
| artikulli_ndarja_adm_shkalla_2 =
| ndarja_adm_shkalla_3 =
| kryetari = [[Gérald Tremblay]]
| partia_udhëheqëse =
| data_zgjedhjes =
| kryetari2 =
| partia_udhëheqëse2 =
| data_zgjedhjes2 =
 
| lartësia = 31
| sipërfaqja = 498
| sipërfaqja_urbane =
| sipërfaqja_metropolitane =
| sipërfaqja_tokë =
| sipërfaqja_ujë =
| popullsia = 1649519
| popullsia_data = 2011
| popullsia_urbane =
| popullsia_metropolitane = {{formatnum:4000000}} në zonën metropolitane
| dendësia =
 
| prefiksi = 514 dhe 438
| targa =
| etnohoronimi =
| themelimi =
| zona_klimatike =
| zona_kohore = [[UTC-5]]
| ora_verore =
| kodi_postar = H
| aeroporti =
| aeroporti_largësia =
| www = www.ville.montreal.qc.ca/
| www_përshkrimi =
| www_gjuha =
 
| harta_foto = Montreal2006.png
| harta_foto_përshkrimi = Montréal (në të kuqe) në [[Montréal (rajon)|Rajonin e Montrealit]]
| harta =
| harta_gjerësia =
| harta_përshkrimi =
| gjer_g = 45
| gjer_m = 28
| gjer_s =
| gjer_dr = N
| gjat_g = 73
| gjat_m = 45
| gjat_s =
| gjat_dr = W
| harta2 = Kanadaja
| harta_gjerësia2 =
| harta_përshkrimi2 =
| gjerësia = 45.504629
| gjatësia = -73.55686
}}
 
 
'''Montreali''' është qyteti më i madh i [[Provinca|provincës]] së [[Quebec]]-ut në [[Kanada]].Montreal është një qytet në provincën Kanadeze të Quebec. Ai është qyteti më i madh në krahinë,i dytë më i madhe në vend (pas Toronto) dhe i pesëmbëdhjeti i madh në Amerikën e Veriut. Fillimisht quhet Ville-Marie, ose "Qyteti i Merjemes", emëruar pas malit Royal, trefishtë-strehë kodër ndodhet në zemër të qytetit, ose Mont vërtetë si ajo është shkruar në frëngjisht e Mesme (Mont Royal në frëngjisht të pranishëm). Qyteti është i vendosur në ishullin e Montrealit, i cila mori emrin e vet nga i njëjti burim si qytet, dhe disa ishuj shumë të vogjel periferik, më i madhi e të cilave është Bizard Ile.
 
Që nga 2011, qyteti i Montrealit kishte një popullsi prej 1.649.519. Zona metropolitane e Montrealit së (CMA) (sipërfaqe 4259 kilometra katrorë (1644 sq mi)) kishte një popullsi të llogaritur metropolitane të 3({{formatnum:4000000}} në zonën metropolitane)<ref>{{cite web | url=http://www12.824statcan.221gc.ca/census-recensement/2011/dp-pd/hlt-fst/pd-pl/Table-Tableau.cfm?LANG=Eng&T=101&S=50&O=A | title=Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario) | publisher=Statistics Canada | date = 8. 2. 2012. | accessdate = 22. 10. 2012.}}</ref> dhe një popullsi prej 1.886.481 në aglomerat urban të Montrealit, të gjitha komunat në ishullin e Montrealit të përfshira.
 
Frëngjisht është gjuha zyrtare e qytetit dhe është edhe gjuha e folur në shtëpi nga 56,9% e popullsisë në qytetin e Montrealit, e ndjekur nga anglishtja në 18.6% dhe gjuhët e tjera 19.8% (që nga regjistrimi 2006) . Në zonën më të madhe të Montrealit Regjistrimit Metropolitan, 67.9% e popullsisë flet frëngjisht në shtëpi, në krahasim me 16.5% që flasin anglisht. 56% e popullsisë janë në gjendje për të folur anglisht dhe frëngjisht. Montreal është vendi i dytë më i madh kryesisht frëngjisht-folëse qytet në botë, pas Parisit.
 
{{Link FA|af}}
== Referenca ==
{{referenca}}
 
== Projekte të tjera ==
* {{Commonscat|Montréal|Montréal}}
 
== Lidhje të jashtme ==
* {{URL|www.ville.montreal.qc.ca/|Faqja Zyrtare www.ville.montreal.qc.ca/}}
 
{{Ndarja administrative në Kebek}}
{{Portal|Kanadaja}}
<!-- Ndëlidhje wiki -->
 
[[Kategoria:Qytete në Kebek]]