Dallime mes rishikimeve të "Toronto"

2.827 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 115 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q172 (translate me))
No edit summary
{{Kartela vendbanim
[[Skeda:Toronto Location.png|right|thumb|300px|shtrirja gjeografike]]
| emri = Toronto
[[Skeda:Toronto - ON - Skyline bei Nacht.jpg|thumb|right|300px]]
| emri_amtar =
'''Toronto''' është qyteti më i madh i [[Kanada]]së dhe kryeqyteti i provincës [[Ontario]]. Ndodhet buzë liqenit të Ontarios. Në Toronto banojnë 4.203.281 veta. 49% e njërzve në Toronto kanë lindur jashtë Kanadas. Në Toronto mundë të gjendet CN Tower, e cila kishte qënë kulla më a lartë në botë për më shumë se 30 vjet.
| lloji_vendbanimit = qytet
| nofka =
| motoja =
| figura = Toronto - ON - Skyline bei Nacht.jpg
| figura_përshkrimi =
 
| flamuri_figura = Toronto_Flag.svg
| flamuri_artikulli =
| flamuri_gjerësia =
| stema_figura = Blason ville ca Toronto (Ontario).svg
| stema_artikulli =
| stema_gjerësia =
 
| shteti = CAN
| shteti_shënim =
| shkalla_administrative =
| ndarja_adm_shkalla_1 = Ontario
| ndarja_adm_shkalla_2 =
| artikulli_ndarja_adm_shkalla_2 =
| ndarja_adm_shkalla_3 =
| kryetari = [[Rob Ford]]
| partia_udhëheqëse =
| data_zgjedhjes =
| kryetari2 =
| partia_udhëheqëse2 =
| data_zgjedhjes2 =
 
| lartësia =
| sipërfaqja = 630.21
| sipërfaqja_urbane =
| sipërfaqja_metropolitane =
| sipërfaqja_tokë =
| sipërfaqja_ujë =
| popullsia = 2791140
| popullsia_data = 2012
| popullsia_urbane = 5583064
| popullsia_metropolitane =
| dendësia =
 
| prefiksi =
| targa =
| etnohoronimi =
| themelimi =
| zona_klimatike =
| zona_kohore =
| ora_verore =
| kodi_postar =
| aeroporti =
| aeroporti_largësia =
| www = http://www.toronto.ca/
| www_përshkrimi =
| www_gjuha =
 
| harta_foto = Toronto Location.png
| harta_foto_përshkrimi = Shtrirja gjeografike
| harta =
| harta_gjerësia =
| harta_përshkrimi =
| gjer_g = 43
| gjer_m = 42
| gjer_s = 0
| gjer_dr = N
| gjat_g = 79
| gjat_m = 24
| gjat_s = 0
| gjat_dr = W
| harta2 = Kanadaja
| harta_gjerësia2 = 200
| harta_përshkrimi2 =
| gjerësia = 43.653470
| gjatësia = -79.384020
}}
 
 
'''Toronto''' është qyteti më i madh i [[KanadaKanadaja|Kanadasë]] dhe kryeqyteti i provincës [[Ontario]]. Ndodhet buzë liqenit të Ontarios. Toronto banojnënumëron 4.203.281 vetabanorë. 49% e njërzve në Toronto kanë lindur jashtë Kanadas. Në Toronto mundë të gjendet CN Tower, e cila kishte qënë kulla më a lartë në botë për më shumë se 30 vjet.
 
== Historia ==
{{...}}<!--
-->
 
== Gjeografia ==
{{...}}<!--
-->
 
== Demografia ==
{{...}}<!--
-->
 
 
{{amerika-gjeo-cung}}