Dallime mes rishikimeve të "Auvernja"

6 bytes removed ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Faqe e re: {{Rajon në Francë |Rajoni = Auvernia |Flamuri_figura = |Flamuri_artikulli = |Stema_figura = |Stema_artikulli = |Stema_gjerësi...)
 
No edit summary
|Vendasit =
|Sipërfaqja = 26013
|Popullsia = 13506821 350 682
|Dendësia = 52
|PBB = €3333.8 bilion
|PBB/Frymë = €2424,920
|Faqja Zyrtare = http://www.auvergne.fr
|Harta = Rimex-France location Auvergne.svg
}}
 
 
'''Auvernia''' ([[Gjuha frënge|frën]]:Auvergne) është një [[Rajonet e Francës|rajon administrativ]] i [[ Franca|Francës]]. Gjendet në qendrën e [[Franca|Francës]] dhe të [[Masivi qendrorë|Masivit qendrorë]]. Rajoni përbëhet nga katër departamente, prefktura dhe qyteti më i madh i rajonit është [[Clermont-Ferrand]].
 
 
 
{{...}}<!--
-->
 
 
== Historia ==
{{...}}<!--
-->
 
 
== Gjeografia ==
{{...}}<!--
-->
 
 
== Demografia ==
{{...}}<!--
-->
 
 
 
 
== Lidhje të jashtme ==