Dallime mes rishikimeve të "Auvernia"

64 bytes removed ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
}}
 
'''Auvernia''' ([[Gjuha frënge|frën]]:Auvergne) është një [[Rajonet e Francës|rajon administrativ]] i [[ Franca|Francës]]. Gjendet në qendrënqendër e [[Franca|Francës]] dhe të [[Masivi qendrorë|Masivit qendrorë]]. Rajoni përbëhet nga katër departamente, prefktura dhe qyteti më i madh i rajonit është [[Clermont-Ferrand]].
 
 
== Lidhje të jashtme ==
* {{Fr}} [http://www.auvergne.fr Këshilli rajonal i Auvernisë]
* {{Fr}} [http://www.auvergne-tourisme.info/ Turizmi ne Auverni]
* {{Fr}} [http://www.insee.fr/fr/insee_regions/auvergne/home/home_page.asp Portali regjional i INSEE]
* {{en icon}} [http://www.france.fr/regions-et-metropoles/auvergne-au-coeur-de-la-nature Auvernia në Francë.com faqe zyrtare e shtetit të Francës]