Dallime mes rishikimeve të "Bretanja (rajon)"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: {{Rajon në Francë |Rajoni = Bretanja |Emri në gjuhën vendase = ''Bretagne'' / ''Breizh'' / ''Bertaèyn'' |Flamuri_figura = Flag of Brittany.svg |Flamuri...)
 
{{Rajon në Francë
|ngjyra=#DCDCDC
|Lloji i vëndbanimit = Provincë historike
|Rajoni = Bretanja
|Emri në gjuhën vendase = ''Bretagne'' / ''Breizh'' / ''Bertaèyn''
 
 
'''Bretanja''' ([[Gjuha bretoneze|bretonisht]]:Breizh, {[[Gjuha frënge|fr]];Bretagne}}, {{IPA-fr|bʁə.taɲ||fr-Bretagne.ogg}}) është një [[Rajonet e Francës|rajon administrativ]] i [[ Franca|Francës]]. Rajoni përbëhet nga katër departamente, prefktura dhe qyteti kryesor i rajonit është [[Renes]].
 
Rajoni kufizohet në veri nga [[Kanali i la Manshit|Kanali i Manshit]] në jug nga [[Gjiri i Biskajës]], gjendet në perëndimin e madh Francezë dhe është fqinjë me dy rajonet franceze [[Normandia e Poshtme|Normandinë e Poshtme]] dhe [[Pays de la Loire]].