Ndryshimi mes inspektimeve të "Uellsi i Ri Jugor"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
'''Uellsi i Ri Jugor''' (anglisht '''New South Wales''', ose shkurt '''NSW''') është një shtet në Australi.Ai kufizohet me [[Viktoria|Viktorian]] në jug, me [[Australina Jugore|Australinë Jugore]] në perëndim dhe me [[Vendi i Mbretëreshave|Vendin e Mbretëreshave]] në veri.Po ashtu në Uellsin juglindor ndodhet [[Territori i Kryeqytetit Australian]].Kjo e bën atë shtetin më të njohur dhe kryesor të [[Australia|Australisë]].Kryeqyteti i tij është [[Sidney|Sidnei]], qyteti më i madh i [[Australia|Australisë]].
== [[Lista e shteteve australiane]] ==
{| class="wikitable"