Dallime mes rishikimeve të "Ernest Rutherford"

61 bytes removed ,  7 vjet më parë
v
Skeda Ernest_Rutherford.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Fastily
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Bot: Migrating 96 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q9123 (translate me))
v (Skeda Ernest_Rutherford.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Fastily)
 
[[Skeda:Ernest Rutherford.jpg|thumb|right|Ernest Rutherford]]
Sir '''Ernest Rutherford''', [[Baron]] i parë [[Rutherford of Nelson]], lindi më [[30 gusht]] [[1871]] në [[Brightwater]] afër [[Nelson]] në [[Zelandë e re]] dhe vdiq më [[19 tetor]] [[1937]] në [[Cambridge]]. Ishte nga Zelanda e Re, por punoi në [[Angli]] si studiues i fizikës bërthamore. Në vitin [[1908]] mori çmimin [[Çmimi Nobel|Nobel]]. Dhe që nga viti [[1931]] ishte baron i [[Rutherford of Nelson]].