Dallime mes rishikimeve të "Arnold Schwarzenegger"

Rejected the last 12 text changes and restored revision 1118571 by Luckas-bot
(Rejected the last 12 text changes and restored revision 1118571 by Luckas-bot)
[[Skeda:SchwarzeneggerJan2010Arnold Schwarzenegger.jpg|right|thumb|180px222px|Arnold Schwarzenegger]]
'''Arnold ShvarcëenegjëerrSchwarzenegger''' lindi më [[30 Korrik|30 korrik]] [[1947]] në [[Thal bei Graz]], [[Steiermark]], [[Austria]] ''(Madhësia: 1.88 meter)'' është [[aktori|aktor]] dhe guvernator nga [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|ShBA]].
 
U rrit në një fshat të vogël të Austrisë, ku filloi edhe ssportin e bodybuilding, si dicka fitimprurvse. Ai filloi ushtrinë kur ishte 18 vjec, në vitin 1965.
 
Me [[26 Prill|26 prill]] [[1986]] u martua me [[Maria Shriver]], dhe ka 4 fëmijë. Gruaja e tij është mbesa e ish-presidentit [[John F. Kennedy]] dhe senatorëve Robert F. Kennedy dhe Ted Kennedy.
 
Pasi Arni ka luajtur në filmin [[Terminator]] dhe prej vitit [[2003]] është guvernator i [[Kaliforni-së]] , në menyrë ironike e thërrasin me Nofkën '''Gouvanator'''.
 
== [[Filmografia]] ==
* [[Hercules in New York]] ([[1970]], nën [[Lista e pseudonimevePseudonime|Pseudonimin]] ''Arnold Strong'')
* [[The Long Goodbye]] ([[1973]])
* [[Happy anniversary and goodbye]] ([[1974]]/TV)
[[Kategoria:Austriakë]]
[[Kategoria:Lindje 1947]]
 
[[ar:أرنولد شوارزنيجر]]
[[az:Arnold Şvartsenegger]]
[[bar:Arnold Schwarzenegger]]
[[be:Арнольд Шварцэнэгер]]
[[bg:Арнолд Шварценегер]]
[[bn:আর্নল্ড শোয়ার্জনেগার]]
[[bs:Arnold Schwarzenegger]]
[[ca:Arnold Schwarzenegger]]
[[co:Arnold Schwarzenegger]]
[[cs:Arnold Schwarzenegger]]
[[cy:Arnold Schwarzenegger]]
[[da:Arnold Schwarzenegger]]
[[de:Arnold Schwarzenegger]]
[[el:Άρνολντ Σβαρτσενέγκερ]]
[[en:Arnold Schwarzenegger]]
[[eo:Arnold Schwarzenegger]]
[[es:Arnold Schwarzenegger]]
[[et:Arnold Schwarzenegger]]
[[eu:Arnold Schwarzenegger]]
[[fa:آرنولد شوارزنگر]]
[[fi:Arnold Schwarzenegger]]
[[fo:Arnold Schwarzenegger]]
[[fr:Arnold Schwarzenegger]]
[[ga:Arnold Schwarzenegger]]
[[gd:Arnold Schwarzenegger]]
[[gl:Arnold Schwarzenegger]]
[[gu:આર્નોલ્ડ શ્વાર્ઝેનેગર]]
[[he:ארנולד שוורצנגר]]
[[hi:अर्नोल्ड श्वार्ज़नेगर]]
[[hr:Arnold Schwarzenegger]]
[[hu:Arnold Schwarzenegger]]
[[hy:Առնոլդ Շվարցենեգեր]]
[[id:Arnold Schwarzenegger]]
[[io:Arnold Schwarzenegger]]
[[is:Arnold Schwarzenegger]]
[[it:Arnold Schwarzenegger]]
[[ja:アーノルド・シュワルツェネッガー]]
[[jbo:arnold. cyvartseneger]]
[[jv:Arnold Schwarzenegger]]
[[ka:არნოლდ შვარცენეგერი]]
[[kk:Арнольд Шварценеггер]]
[[kl:Arnold Schwarzenegger]]
[[kn:ಅರ್ನಾಲ್ಡ್ ಶ್ವಾರ್ಜಿನೆಗ್ಗರ್]]
[[ko:아널드 슈워제네거]]
[[ku:Arnold Schwarzenegger]]
[[la:Arnoldus Schwarzenegger]]
[[lt:Arnold Schwarzenegger]]
[[lv:Arnolds Švarcenegers]]
[[mk:Арнолд Шварценегер]]
[[ml:അർണോൾഡ് സ്വാറ്റ്സെനെഗർ]]
[[mn:Арнольд Шварценеггер]]
[[mr:आर्नोल्ड श्वार्झनेगर]]
[[ms:Arnold Schwarzenegger]]
[[nl:Arnold Schwarzenegger]]
[[nn:Arnold Schwarzenegger]]
[[no:Arnold Schwarzenegger]]
[[oc:Arnold Schwarzenegger]]
[[pl:Arnold Schwarzenegger]]
[[pt:Arnold Schwarzenegger]]
[[ro:Arnold Schwarzenegger]]
[[ru:Шварценеггер, Арнольд]]
[[sh:Arnold Švarceneger]]
[[simple:Arnold Schwarzenegger]]
[[sk:Arnold Schwarzenegger]]
[[sl:Arnold Schwarzenegger]]
[[sr:Арнолд Шварценегер]]
[[srn:Arnold Schwarzenegger]]
[[sv:Arnold Schwarzenegger]]
[[sw:Arnold Schwarzenegger]]
[[szl:Arnold Schwarzenegger]]
[[ta:ஆர்னோல்டு சுவார்செனேகர்]]
[[te:ఆర్నాల్డ్ స్క్వార్జెనెగర్]]
[[tg:Арнолд Швартсенеггер]]
[[th:อาร์โนลด์ ชวาร์เซเน็กเกอร์]]
[[tl:Arnold Schwarzenegger]]
[[tr:Arnold Schwarzenegger]]
[[uk:Арнольд Шварценеггер]]
[[uz:Arnold Schwarzenegger]]
[[vi:Arnold Schwarzenegger]]
[[xmf:არნოლდ შვარცენეგერი]]
[[yi:ארנאלד שווארצענעגער]]
[[zh:阿诺·施瓦辛格]]
[[zh-min-nan:Arnold Schwarzenegger]]