Dallime mes rishikimeve të "Arnold Schwarzenegger"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Rejected the last 12 text changes and restored revision 1118571 by Luckas-bot)
v
[[Skeda:Arnold Schwarzenegger.jpg|right|thumb|222px|Arnold Schwarzenegger]]
'''Arnold Schwarzenegger''' lindi më [[30 korrik]] [[1947]] në [[Thal bei Graz]], [[Steiermark]], [[Austria]] ''(MadhësiaGjatësia: 1.88 meter)'' është [[aktor]] dhe guvernator nga [[ShBA]].
 
U rrit në një fshat të vogël të Austrisë, ku filloi edhe ssportin e bodybuilding, si dicka fitimprurvse. Ai filloi ushtrinë kur ishte 18 vjec, në vitin 1965.
Me [[26 prill]] [[1986]] u martua me [[Maria Shriver]], dhe ka 4 fëmijë. Gruaja e tij është mbesa e ish-presidentit [[John F. Kennedy]] dhe senatorëve Robert F. Kennedy dhe Ted Kennedy.
 
Pasi Arni ka luajtur në filmin [[Terminator]] dhe prej vitit [[2003]] është guvernator i [[Kaliforni-së]] , në menyrëmënyrë ironike e thërrasin me Nofkënnofkën '''Gouvanator'''.
 
== [[Filmografia]] ==