Ndryshimi mes inspektimeve të "Kiço Xhavella"

3 bytes removed ,  6 vjet më parë
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
== Jeta ==
Lindi, më [[1801]], në [[Sul]], dhe u rrit në ishullin e [[Korfuzi]]t, ku kishin emigruar të parët e fisit të tij. Në vitin [[1820]], ai u rikthye në Sul, pas marrëveshjes që kishin bërë Xhavellajt me Ali Pasha Tepelenën dhe, në atë kohë, në moshën 19-vjeçare, ai mori titullin Kapedankapedan. Pas kësaj, ai shkoi në Itali për të marrë një sasi armësh. dhe kurKur u kthye prej andej, Aliu ishte vrarë e suliotët ishin larguar për së dyti nga Suli. Në atë kohë, Kiço Xhavella u bashkua me [[Marko Boçari]]n dhe luftoi së bashku me të. Në vitin [[1835]], [[Mbreti Othon]] e caktoi atë si adjutant të vettij, duke e bërë nën gjeneral dhe mbikqyrës të përgjithshëm të ushtrisë. Pas vdekjes së ministrit të Mbrojtjes së [[Greqi]]së, Karaskaqit (një tjetër shqiptar i shquar), në vitin 1844, Kiço Xhavella shërbeu si prokuror dhe kryegjeneral, ndërsa në vitet [[1847]]-[[1848]], ai mori postin e kryeministrit të Greqisë. Kiço Xhavella vdiq, në Mesolongj, në vitin 1855.
 
{{his-cung}}
2

edits