Dallime mes rishikimeve të "The Incredibles"

ska përmbledhje të redaktimeve
}}
 
'''The Incredibles''' është një [[film animuar]] të [[Filmstudio|studios]] [[Pixar]], që është shfaqur në vitin {{F|2004}}.
 
The Incredibles është një film vizatimor amerikan i cili është prodhuar në vitin 2004 kompjuter-animuar komedi superhero shkruar dhe drejtuar nga Brad Bird dhe u lirua nga Walt Disney Pictures. Ishte filmi i gjashtë i prodhuar nga Pixar Animation Studios. Titulli i filmit është emri i një familje e superheroessuperheronjëve cilët janë të detyruar për të fshehur pushtetin e tyre dhe të jetojnë një jetë të qetë periferike. Dëshira e zotit pabesueshme për të ndihmuar njerëzit tërheq të gjithë familjen në një betejë me një shejtan i keq dhe robot tij vrasës. Bird, i cili ishte drejtor i parë jashtë Pixar-së, zhvilluar filmin si një zgjatje e 1960 librave komik dhe filma spiun nga djalëri të tij dhe në jetën personale familjare. Ai e ngriti kampin e filmit të Pixar pas zhgënjimin biletari e funksion të tij të parë, Iron Giant (1999), dhe kryhet mbi shumë të stafit të tij për të zhvilluar Incredibles.
 
Ekipi animacion kishte për detyrë të animimin një hedhur të gjithë-njerëzore, e cila kërkonte krijimin e teknologjisë së re për të gjallë anatomi detajuar njerëzore, veshje dhe lëkurë realiste dhe flokët. Michael Giacchino përbërë rezultatin orkestrale e filmit. Filmi premierë më 27 tetor 2004 në Festivalin e Filmit në Londër BFI dhe kishte lirimin e saj të përgjithshme në Shtetet e Bashkuara më 5 nëntor, 2004 filmit kryer mirë në biletari, fitim $ 631,000,000 në mbarë botën gjatë garën e saj origjinale teatrale. Incredibles u prit me brohoritje e madhe, duke mbledhur vlerësime të larta nga kritika profesionale dhe të publikut, dhe duke provokuar koment mbi temat e saj. Shumë kritikë e quajti atë filmin më të mirë të vitit 2004, duke marrë çmimin Annie për vitin 2004 për mirë Animated Feature, së bashku me dy Academy Awards. Ai u bë filmi i parë i animuar plotësisht për të fituar Hugo Çmimin prestigjioz për Paraqitjen më të Mirë Dramatik. Deri në mars 2014 një vazhdim është zyrtarisht në zhvillim.
Anonymous user