Dallime mes rishikimeve të "Sulejman bej Delvina"

ska përmbledhje të redaktimeve
|}}
 
'''Sulejman Pashë Delvina''' (lindi më [[5 tetor]] [[1871]] në [[Delvinë]] dhe vdiq në [[Vlorë]] më 1 gusht 1933 ), ishte politikan i shquar shqiptar, kryeministër për periudhën 30 janar 1920-14 nëntor [[1920]] dhe pjesëtar i qeverisë së [[Fan Noli]]t më [[1924]].
 
Arsimin fillor e kreu në vendlindje ndërsa atë të mesëm ne gjimnazin "Zosimea" të [[Janinë]]s.
Arsimin fillorStudimet e kreularta i vendlindje ndërsa atë të mesëm ne gjimnazin "Zosimea" të [[Janinë]]s.kreu Mbaroi në Stamboll në vitin 1898, Universitetin "Mylkie". U emërua atashe në MPB-në Osmane dhe më pas si sekretar në zyrën e dekreteve të Kryeministrisë, si dhe profesor në liceun e Gallatasarait e në gjimnazin e Vefa-s. U bë shef seksioni në MPB dhe drejtor i përgjithshëm i vilajeteve. Ishte një ndër figurat qendrore të klubit shqiptar të Stambollit. Bashkë me patriotë të tjerë iu kundërvu politikës xhonturke dhe synimeve shoviniste ndaj Shqipërisë të monarkive fqinje. Në korrik 1911 udhëhoqi manifestimin e studentëve shqiptarë në Stamboll për të mbështetur alfabetin dhe kërkesat shqiptare. Ishte një nga nënshkruesit e thirrjes së 18 nëntorit dorëzuar përfaqësive të Fuqive të Mëdha në Stamboll ku kërkohej të njiheshin të drejtat kombëtare të popullit tonë.
 
Në prill 1919 kolonia shqiptare në Turqi, e dërgoi atë në Konferencën e Paqes në Paris, për të mbrojtur në emër të saj interesat e Shqipërisë dhe për të zgjidhur mosmarrëveshjet politike të lindura në gjirin e përfaqësuesve shqiptarë të atjeshëm. Projektet për copëtimin e Shqipërisë nuk mund të ndryshoheshin dot nga përfaqësuesit shqiptarë në krye të të cilëve ishte Delvina. Megjithatë ishte Kongresi i Lushnjës që u mbajt në janar të vitit 1920 ai që hodhi poshtë gjithë vendimet e marra në Konferencën e Paqes në Paris. Në këtë kongres morën pjesë rreth 50 përfaqësues nga gjithë Shqipëria e pavarur, ndërkohë që ndërkombëtarët vazhdonin me planet për copëtimin e vendit. Kongresi zgjodhi dhe qeverinë e tij, në krye të së cilës u zgjodh atdhetari dhe njeriu i respektuar, Sulejman Delvina.
Anonymous user