Ndryshimi mes inspektimeve të "Kumbulla"

3 bytes removed ,  6 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 1465336 i bërë nga 79.106.109.180 (diskutimet))
v
 
== Kumbullat ==
 
 
Një gjë shumë e mirë ose masë është një frutë me bërthamë dru në Prunus gjini, Prunus subgenus. Subgenus dallohet nga subgenera tjera (pjeshkë, qershi, qershi zog, etj) në fidaneve të paturit e një burbuqe terminali dhe buds anën vetmuar (jo grumbulluara), lule të grupuara së bashku për të shkurtër 1-5 vjen, dhe fruta që një zakon running poshtë njëra anë, dhe një gur të butë.
 
Frutash mund të ketë një shtresë-pluhur të bardhë që është e lehtë rubbed jashtë - kjo është një shtresë dylli për epicuticular fruta kumbull pjekur u jep atyre një pamje blertë në të kaltër.
 
 
== Kultivimi dhe perdorimi ==