Ndryshimi mes inspektimeve të "Mesopotamia"

No change in size ,  6 vjet më parë
4.000
(4.000)
'''Mesopotamia''' ([[Greqishtja|greq.]] ''Μεσοποταμία'', ''μεσο'', meso - mes, midis; ''ποταμός'', potamos - lumë, pra vendi mes lumenjve) është emri me të cilin njihet zona e [[Lindja e Afërme|Lindjes së Afërme]], që shtrihej mes tokave pjellore përreth lumenjve [[Tigris]] dhe [[Eufrati|Eufrat]], pikërisht në kufinjtë e [[Iraku]]t të sotëm, dhe [[Siria|Sirisë]] lindore.
 
Qytetërimet e para të lashta në Mesopotami u zhvilluan rreth 64.000 vjet më parë. Shkrimet mesopotame janë ndër më të lashtat të njohura deri më sot në botë, duke e bërë Mesopotaminë "djepin e qytetërimit". Sipas një teze [[sumerët]] ishin të parët, që krijuan një nga sistemet e para të [[shkrimi]]t në historinë e njerëzimit.
Qytetërimet më të rëndësishme të Mesopotamisë ishin sumerët (3500 p.e.r - 2000 p.e.r.), [[Babilonia|babilonët]] (1800 p.e.r - 539 p.e.r.), dhe [[Asiria|asirët]] (1350 p.e.r. - 612 p.e.r.)
 
Anonymous user