Dallime mes rishikimeve të "Korsika"

20 bytes removed ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
|Harta = Corse in France.svg
}}
 
 
 
'''Korsika''' ([[Gjuha frënge|fr]]:Corse; {{IPA-fr|kɔʁs|}}; [[Gjuha korsikiane|korsikisht]] dhe [[Gjuha italiane|italisht]]: ''Corsica'') është ishull në [[Deti Mesdhe|detin mesdhe]] (i katërti më i madh pas [[Sicilia|Sicilisë]], [[Sardenja|Sardenjës]] dhe [[Qiproja|Qiprojës]] njëherit nën administrimin e [[Francë]]s është gjithashtu dhe një [[Rajonet e Francës|rajon i Francës]] i cili përbëhet nga dy departamente [[Corse-du-Sud]] (2A) dhe [[Haute-Corse]] (2B) . Ky ishull i [[Mesdheu]]t u sundua nga popuj të shumtë gjatë historisë, por pati edhe disa periudha të shkurtra të pavarësisë. Ishulli quhet shpesh edhe si ''Ishulli i Bukurisë'' ([[Gjuha frënge|fr]]:''île de Beauté'').
 
== Gjeografia ==
[[Skeda:Corse-photosat.jpg|djathtas|leftdjathtas|270px200px]]
{{...}}<!--
-->
* [http://www.france.fr/en/regions-and-cities/corsica-mountain-sea Korsika mal në det] – Faqe zyrtare franceze {{En}}
{{commons|Corse|Corsica}}
 
{{wikivoyage|Corsica}}
 
*{{cite web|first=L.J.|last=Costa|author2=Cécile Costa|title=Préhistoire de la Corse|url=http://www.prehistoire-corse.org/|publisher=Kyrnos Publications pour l'archéologie|year=2005|accessdate=26 April 2008}} {{fr icon}}