Ndryshimi mes inspektimeve të "Harta"

2 bytes removed ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Harta''' (nga [[greqishtja]]: χάρτητς leter, fletë), fotografi-vizatim i zvogluar e sipërfaqes së [[Tokë]]s, e ndonji pjese të sipërfaqës së Tokës ose trupi qiellor. Sipërfaqja e Tokës për shkak të formes së sajësaj nuk mund të paraqitet në rrafsh pa deformime dhe nuk mund të paraqiten të gjitha imtësitë e as objektet e sipërfaqës së Tokës.
 
Hartat përdoren për nevoja të ndryshme si në: [[ekonomi]], teknikë, për nevoja ushtarake dhe kulturore, dhe ndahen për nga përmasa, përmbajta dhe lloji. Shkenca e cila merret me përpilimin, përpunimin dhe shtypjen-botimin e hartave quhet [[Hartografia|Hartografi]].
Anonymous user