Dallime mes rishikimeve të "1944"

1.217 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 160 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q5268 (translate me))
{{AV|XX|194}}
== Ngjarje ==
 
* [[15 janar]] - Një tërmet godet qytetin e [[San Juan]] në [[Argjentinë]] duke vrarë rreth 10,000 njerëz.
* [[1 qershor]] - [[Roma]] bie në duart e aleatëve, kryeqyteti i parë i "aksit" që bie.
* [[5 qershor]] - [[Zbarkimi në Normandi]] - Nis [[Operation Overlord]], dita e parë e pushtimit të plazhit të Normandisë, rreth 155,000 trupa aleate zbarkojnë në plazh.
* [[17 qershor]] - [[Islanda]] deklaron pavarësinë nga [[Danimarka]].
* [[20 qershor]] - [[Adolf Hitler]] i shpëton atentatit ndaj tij nga [[Claus von Stauffenberg]].
* [[24 gusht]] - [[Parisi]] çlirohet nga aleatët duke përfunduar me sukses [[Operation Overlord]].
 
== [[:Kategoria:Lindje 1944|Lindje]] ==
* [[12 janar]] - [[Fatos Kongoli]], shkrimtar shqiptar
* [[14 shkurt]] - [[Faruk Begolli]], aktor dhe regjisor shqiptar
* [[7 prill]] - [[Gerhard Schröder]], ish Kancelar i Gjermanisë
* [[14 maj]] - [[George Lucas]], regjisor dhe producent amerikan
* [[13 qershor]] - [[Ban Ki-moon]], politikan koreano-jugor, sekretar i përgjithshëm i [[OKB]]-së
* [[26 korrik]] - [[Nexhat Daci]], politikan kosovar
* [[25 shtator]] - [[Michael Douglas]], aktor amerikan
* [[17 nëntor]] - [[Danny DeVito]], aktor amerikan
* [[2 dhjetor]] - [[Ibrahim Rugova]], politikan kosovar, presidenti i parë i Kosovës († [[2006]])
* [[8 dhjetor]] - [[Vilhelme Vranari]], historiane e gjeografisë dhe poete shqiptare
== [[:Kategoria:Vdekje 1944|Vdekje]] ==
* [[23 janar]] - [[Rauf Fico]], nëpunës, deputet, ministër e deputet shqiptar.
* [[20 korrik]] - [[Ludwig Beck]], gjeneral gjerman dhe Shefi i Shtabit të Ushtrisë Gjermane (l. [[1880]])
* [[21 korrik]] - [[Claus von Stauffenberg]], ushtarak gjerman, anëtar i rezistencës antifashiste (l. [[1907]])
* [[7 gusht]] - [[Skënder Muço]], avokat, veprimtar i [[Balli Kombëtar|Ballit Kombëtar]]. Themelues i së parës parti social-demokrate tok me [[Musine Kokalari]]n më 1943 dhe i gazetës "Zëri i lirisë".
* [[23 Shtator]] - [[Ibe Palikuqi]], dëshmore shqiptare e luftës antifashiste (l. [[1927]])