Ndryshimi mes inspektimeve të "Luan Starova"

42 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Luan Starova.jpg|thumb|200px|'''''Luan Starova''''']]
'''Luan Starova''' ka lindur në [[Pogradec]] të Shqipërisë më [[1941]]. Si student i gjuhës dhe i [[Letërsia franceze|letërsisë frënge]], punoi një kohë si [[gazetar]]. Më vonë u pranua asistent në Katedrën e Gjuhës dhe Letërsisë frënge në [[Fakulteti Filologjik i Shkupit|Fakultetin Filologjik]] të [[Shkupi]]t, në të cilën ka qenë profesor i rregullt i letërsisë frënge. Aktualisht ligjëron në Universitetin e Evropës Juglindore të [[Tetova|Tetovës]] dhe është anëtar i [[Akademia e Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë|Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë]] dhe të [[Akademia Mesdhetare e Napolit|Akademisë Mesdhetare në Napoli]]. Ka botuar shtatë romane, dy vëllime me tregime, një me [[poezia|poezi]], disa vëllime me esse dhe studime, ka përkthyer poetë të njohur francezë në shqip dhe maqedonisht. Shkruan paralelisht shqip dhe maqedonisht. Pas botimit të katër romaneve të para në [[frëngjisht]]: tre nga ''“Fayard”'' në [[Paris]] ( '''''“[[Librat e Babait]]”''''', '''''“[[Koha e dhive]]”''''' dhe '''''“[[Muzeu i ateizmit]]”''''' ) dhe një prej ''“Les Editions de l’Aube”'' ( “[[Bregu i egzilit]]” ) dhe pas jehonës që i bëri kritika, disa nga romanet e tij u përkthyen në 14 gjuhë të ndryshme. Renditet ndër [[shkrimtar]]ët shqiptarë më të përkthyer në botë. Është fitues i çmimit më të lartë francez për artet dhe letërsinë.Qihej me Aldo Hoxhen,kane qene bythqima.
 
Q
 
 
Anonymous user