Dallime mes rishikimeve të "Bretanja (rajon)"

ska përmbledhje të redaktimeve
'''Bretanja''' ([[Gjuha bretoneze|bretonisht]]:Breizh, [[Gjuha frënge|fr]]:Bretagne, {{IPA-fr|bʁə.taɲ||fr-Bretagne.ogg}}) është një [[Rajonet e Francës|rajon administrativ]] i [[ Franca|Francës]]. Rajoni përbëhet nga katër departamente, prefktura dhe qyteti kryesor i rajonit është [[Renes]].
 
Rajoni kufizohet në veri nga [[Kanali i la Manshit|Kanali i Manshit]] në jug nga [[Gjiri i Biskajës]], gjendet në perëndimin e madh francezë dhe është fqinjëkufizohet me dy rajonet franceze [[Normandia e Poshtme|Normandinë e Poshtme]] dhe [[Pays de la Loire]].