Dallime mes rishikimeve të "Korsika"

17 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
|Harta = Corse in France.svg
}}
 
'''Korsika''' ([[Gjuha frënge|fr]]:Corse; {{IPA-fr|kɔʁs|}}; [[Gjuha korsikiane|korsikisht]] dhe [[Gjuha italiane|italisht]]: ''Corsica'') është një ishull në [[Deti Mesdhe|detin mesdhe]] (i katërti më i madh pas [[Sicilia|Sicilisë]], [[Sardenja|Sardenjës]] dhe [[Qiproja|Qiprojës]] njëherit nën administrimin e [[Francë]]s është gjithashtu edhe një [[Rajonet e Francës|rajon i Francës]] i cili përbëhet nga dy departamente [[Corse-du-Sud]] (2A) dhe [[Haute-Corse]] (2B) . Ky ishull i [[Mesdheu]]t u sundua nga popuj të shumtë gjatë historisë, por pati edhe disa periudha të shkurtra të pavarësisë. Ishulli quhet shpesh edhe si ''Ishulli i Bukurisë'' ([[Gjuha frënge|fr]]:''île de Beauté'').
 
 
 
{{...}}<!--
-->
 
 
== Historia ==
 
== Kriminaliteti ==
Kriminaliteti në Korsikë është tepër i lartë gjatë vitit 2009, {{njësi|682}} vrasje të qëllimshme janë kryer në Francë<ref>[http://www.france-info.com/france-justice-police-2010-08-02-chute-du-nombre-d-homicides-en-france-472154-9-11.html Rënia e vrasjeve të qëllimshme në Francë ], në faqen france-info.com e datës 2 gusht 2010{{fr}}</ref>, {{njësi|28}} prej tyre në Korsikë<ref>[http://questions.assemblee-nationale.fr/q13/13-77565QE.htm 28 vrasje të qëllimshme dhr 17 të tentativa vrasjeve të qëllimshme janë regjistruar në Korsikë, gjë kjo e cila e radhitë Korsikën përpara Sicilisë me numër të krimeve të dhunshme], në faqen questions.assemblee-nationale.fr e datës 27 nëntor 2010 {{fr}}</ref>.
 
== Burimet ==
{{reflist}}
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.france.fr/en/regions-and-cities/corsica-mountain-sea Korsika mal në det] – Faqe zyrtare franceze {{En}}
{{commons|Corse|Corsica}}
 
 
*{{cite web|first=L.J.|last=Costa|author2=Cécile Costa|title=Préhistoire de la Corse|url=http://www.prehistoire-corse.org/|publisher=Kyrnos Publications pour l'archéologie|year=2005|accessdate=26 April 2008}} {{fr icon}}
*{{cite web|url=http://www.terracorsa.info|title=TerraCorsa,I Muvrini and much more Corsican music|publisher=TerraCorsa|accessdate=22 August 2011}}
*{{cite web|first=Alexandre|last=Dumas|authorlink=Alexandre Dumas|title=The Corsican Brothers|year=2003|origyear=1845|publisher=Arthur's Classical Novels|url=http://arthursclassicnovels.com/arthurs/dumas/corsic10.html|accessdate=27 April 2008 |archiveurl = http://web.archive.org/web/20080419073755/http://arthursclassicnovels.com/arthurs/dumas/corsic10.html <!-- Bot retrieved archive --> |archivedate = 19 April 2008}}
 
 
 
{{Rajonet e Francës}}
{{gjeo-cung}}
 
 
[[Kategoria:Korsika| ]]
[[Kategoria:Shtete të shuara]]