Ndryshimi mes inspektimeve të "Kumbulla"

27 bytes removed ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Kumbulla.jpg|thumb|350px]]
'''Kumbulla''' (emeri [[Gjuha latine|latin]]: ''Prunus domestica'') është bimë drunore, e cila mund të rritet edhe deri në 10 [[metra]]. Është mjaft e degëzuar, me Igjethe QIFSHAovale RROPT MUdhëmbëzuara NEdhe PITHme lule të imta e të bardha. Lulet përqendrohen në degë të shkurtëra dhe kryesisht nga dy së bashku. Fruti është i zgjatur, i lëngshëm me gjyrë të kaltërt të mbyllët. Fruti ka edhe bërthamë. Rritet në plantacione. Ka varietete të shumta.
gjethe ovale të dhëmbëzuara dhe me lule të imta e të bardha. Lulet përqendrohen në degë të shkurtëra dhe kryesisht nga dy së bashku. Fruti është i zgjatur, i lëngshëm me gjyrë të kaltërt të mbyllët. Fruti ka edhe bërthamë. Rritet në plantacione. Ka varietete të shumta.
 
== Pjesa shëruese ==