Ndryshimi mes inspektimeve të "Kumbulla"

5.656 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
hahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahhahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahhahhahahhahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahhahahhahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaahhhahhahhhahahhahahahahahhahahahhahahahahhahahahhaahahhahahahahhahahahha
[[Skeda:Kumbulla.jpg|thumb|350px]]
'''Kumbulla''' (emeri [[Gjuha latine|latin]]: ''Prunus domestica'') është bimë drunore, e cila mund të rritet edhe deri në 10 [[metra]]. Është mjaft e degëzuar, me gjethe ovale të dhëmbëzuara dhe me lule të imta e të bardha. Lulet përqendrohen në degë të shkurtëra dhe kryesisht nga dy së bashku. Fruti është i zgjatur, i lëngshëm me gjyrë të kaltërt të mbyllët. Fruti ka edhe bërthamë. Rritet në plantacione. Ka varietete të shumta.
 
== Pjesa shëruese ==
Fruti i kumbulles i konzervuar ne formë hashavi (kumbull e tharë) dhe e konservuar ne friz për prodhim komposto, kanë veti shëruese-lehtësim ne rastet e maeasellit te brendshëm sidomos te zorra e trashë. Ndihmon dhe lehtëson jashtëqitjen.
 
== Veprimi shërues ==
Kumbullat janë mjaft të rëndësishme në ushqim. Vetite shëruese të kumbullës ndikojnë në sëmundjet e veshkave, sëmundjët e mëlçisë së zezë dhe tek paraqitja e reumës. Rregullon punën e zorrëve.Vetite sheruese te kumbulles ne forme komposto vijne ne shprehje edhe te semundjet dhe veshtiresite te hemoroidet e brendshme.Rregullon jashteqitjen dhe qeteson dhimbjen.
 
== Kumbullat ==
Një gjë shumë e mirë ose masë është një frutë me bërthamë dru në Prunus gjini, Prunus subgenus. Subgenus dallohet nga subgenera tjera (pjeshkë, qershi, qershi zog, etj) në fidaneve të paturit e një burbuqe terminali dhe buds anën vetmuar (jo grumbulluara), lule të grupuara së bashku për të shkurtër 1-5 vjen, dhe fruta që një zakon running poshtë njëra anë, dhe një gur të butë.
 
Fruti mund të ketë një shtresë-pluhur të bardhë që është e lehtë rubbed jashtë - kjo është një shtresë dylli për epicuticular fruti kumbull i pjekur u jep atyre një pamje të blertë në të kaltër.
 
== Kultivimi dhe perdorimi ==
{{Pp}}
{{Gjuha shqipe}}
 
Fruti ka shije te ëmbël ose të athët dhe mund të hahet i freskët ose të përdoret i thatë. Kumbullat janë të njohura për efektin e tyre laksativ. Ky efekt i është atribuar komponimeve të ndryshme të pranishme në frutat e kumbulles, të tilla si fibër dietetik, sorbitol etj. lëngu përdoret për të ndihmuar në rregullimin e funksionimit të sistemit te tretjes.
 
[[Kategoria:Fruta]]
[[Kategoria:Pemë]]
 
[[th:พลัม]]
[[tr:Erik]]
1

edit