Dallime mes rishikimeve të "Ain"

15 bytes removed ,  7 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(.)
 
vNo edit summary
{{Ky artikull|Departament francez}}
{{Infobox Departament në Francë
|emri = Ain
|shënim =
}}
 
'''Ain''' ({{IPA-fr|ɛ̃}}; [[Gjuha Franko-Provençale|Franko-provençalisht]]: '''''En''''') ose ([[Gjuha shqipe|shqip]]: '''''Aini''''') është një [[Departamentet e Francës|department]] në [[Franca|Francë]] departamenti ka marrë emrin e [[Lumi Ain|lumit Ain]]. Departamenti është pjesë e rajonit [[Rhône-Alpes]] dhe kufizohet nga lumenjtë [[Saône]] dhe [[Rhône]]. Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit [[2011]] departamenti numëronte 603 827 banorë, Insee dhe Posta i dhurojnë atij numrin 01.