Dallime mes rishikimeve të "Ain"

No change in size ,  7 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
|shënim =
}}
'''Ain''' ({{IPA-fr|ɛ̃}}; [[Gjuha Franko-Provençale|Franko-provençalisht]]: '''''En''''') apo ([[Gjuha shqipe|shqip]]: '''''Aini''''') është një [[Departamentet e Francës|department]] në [[Franca|Francë]] departamenti mbanë emrin e lumit [[Lumi Ain|lumit Ain]]. Departamenti është pjesë e rajonit [[Rhône-Alpes]] dhe kufizohet nga lumenjtë [[Saône]] dhe [[Rhône]]. Sipas regjistrimit të popullsisë në vitin [[2011]] departamenti numëronte 603 827 banorë, [[Insee]] dhe [[Posta]] i dhurojnë atij numrin 01.