Dallime mes rishikimeve të "Ain"

278 bytes added ,  7 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
{{cung|Franca|administrimi territorial}}
{{Kartela Departament në Francë
| emri = Ain
| emri tjetër = En
| flamuri = AinFlag.gif
| flamuri përshkrimi = Flamuri
| stema = Blason département fr Ain.svg
| stema përshkrimi = Stema
| stema gjerësia =
| pamje = Préfecture.Ain.JPG
| përshkrimi i pamjes = Prefektura e departamentit Ain në Bourg-en-Bresse
| rajoni = [[Rhône-Alpes]]
| prefektura = [[Bourg-en-Bresse ]]
| nën-prefektura = [[Belley]]<br />[[Gex, Ain]]<br />[[Nantua]]
| presidenti = [[Rachel Mazuir]] ([[Partia socialiste (Francë)|PS]])
| prefekti = [[Laurent Touvet]]
| insee = 01
| sipërfaqja = 5 762 = 5762
| popullsia = 603 827 = 603827
| popullsia_viti = [[2011]]
| dendësia = 105
| vendasit = nuk kanë emër zyrtarë
| data e krijimit = [[4 mars]] [[1790]]
| harta_foto = Ain-Position.svg
| harta_foto_shënimi = Venndodhja e departamentit Ain në hartën e Francës
| qarqe = [[Qarqet e departamentit Ain|4]]
| kantone = [[Lista e kantoneve të departamentit Ain|43]]
| komuna = [[Lista e komunave të departamentit Ain|419]]
| faqja zyrtare =
| gjer_g= | gjer_m= | gjer_s=
| gjat_g= | gjat_m= | gjat_s=
| shënim =
}}
'''Ain''' ({{IPA-fr|ɛ̃}}; [[Gjuha Franko-Provençale|Franko-provençalisht]]: '''''En''''') apo ([[Gjuha shqipe|shqip]]: '''''Aini''''') është një [[Departamentet e Francës|department]] në [[Franca|Francë]] departamenti mbanë emrin e lumit [[Lumi Ain|Ain]]. Departamenti është pjesë e rajonit [[Rhône-Alpes]] dhe kufizohet nga lumenjtë [[Saône]] dhe [[Rhône]]. Sipas regjistrimit të popullsisë në vitin [[2011]] departamenti numëronte 603 827 banorë, [[Insee]] dhe [[Posta]] i dhurojnë atij numrin 01.