Dallime mes rishikimeve të "Daniel Day-Lewis"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Sir Daniel Michael Blake Day-Lewis''' (shq., Daniell Dej-Lluis) është aktor anglez. Ai mban dy shtetësi: britanike dhe irlandeze. U lind (29.4.1957) dhe u rrit në Londër, ai ë...)
 
[[File:Daniel Day-Lewis cropped.jpg|thumb]]
'''Sir Daniel Michael Blake Day-Lewis''' (shq., Daniell Dej-Lluis) është aktor anglez. Ai mban dy shtetësi: britanike dhe irlandeze. U lind (29.4.1957) dhe u rrit në Londër, ai është djali i një poeti (Cecil Day-Lewis), dhe i një aktore jo fort të njohur për publikun. Pavarësisht trajnimit që bëri në teatrin Bristol Old Vic, ai konsiderohet të jetë një aktor metodist, i njohur për përkushtimin e vazhdueshëm ta përsos rolin e tij. Shpesh i ka ndodhur aktorit që të zhytet në rol aq shumë sa që ka pasur ndikim të keq në shëndetin e tij. I njohur si njëri nga aktorët më selektivë në industrinë e filmit. Prej vitit 1998 e deri në ditët e sotme, Lluisi ka luajtur në vetëm 5 filma. Ka fituar shumë çmime, vlejnë të përmendën 3 Oskaret, portretin e Christy Brown në ''My Left Foot'' (1989), Daniel Plainit te ''There Will Be Blood'' (2007), dhe Presidentin amerikan, Abraham Linkolnin në ''Lincoln'' (2012).
166

edits