Ndryshimi mes inspektimeve të "Miami Vice"

16 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
}}
 
'''''Miami Vice''''' është [[Seriali|serial]] televiziv [[Shtetet e Bashkuara|amerikan]] i prodhuar nga [[Michael Mann]] për [[NBC]]. Seriali u bë i famshëm për shkak të integrimit dhe përdorimit të madh të muzikës dhe [[Efektet vizuale|efekteve vizuale]] për tregimin e një ngjarjeje. Protagonistë të serialit ishin [[Don Johnson]] dhe [[Phillip Michael Thomas]] të cilët e luanin rolin e dy [[Metro-Dade police]] [[Detektivi|detektivëve]] që punonin fshehtas në [[Miami]]. Seriali pati pesë sezona të cilat u transmetuan në NBC gjatë viteve {{F|1984}} - {{F|1989}}.
 
Për dallim nga serialiet standarde "[[police procedurals]]", ''Miami Vice'' u shtri gjerë në kulturën dhe muzikën [[New Wave]]. ''Miami Vice'' njihet si seriali televiziv më influencues i të gjitha kohërave. Revista ''[[People]]'' deklaroi se ''Miami Vice '' "ishte seriali i parë që u paraqit si serial i ri dhe ndryshe që kur u shpik televizori me ngjyra"''. Seriali momentalisht është duke u transmetuar në kanalet [[Sleuth]] (Shtetet e Bashkuara), [[MBC Action]] ([[Bota Arabe]]), [[Men & Motors]] ([[Britania e Madhe]]), [[Viasat 4]] ([[Norvegji]]), dhe [[TV7]] ([[Bullgari]]). Në Shkurt të vitit 2008, NBC filloi t'i postojë epizodet e ''Miami Vice'' online çdo të mërkure, me mundësi shkarkimi me pagesë.
 
[[Michael Mann]] e bëri edhe [[Miami Vice (film)|filmin e bazuar në këtë serial]] i cili u lansua më [[28 korrik]] [[2006]].