Dallime mes rishikimeve të "Kultura e Shqipërisë"

v (U kthyen ndryshimet e 185.33.33.88 (diskutimet) në versionin e fundit nga Klein Muci.)
==Sporti në Shqipëri==
 
=== <br>
 
===
===Sportet malore===
Territori i Shqipërisë është i pasur me male dhe kodra, të cilat zënë 2/3 e sipërfaqes së vendit, të përhapura gjerësisht nga veriu deri në jug. Pikat më të rëndësishme malore janë Dajti, Llogaraja, Dardha, Bozdoveci, Voskopoja, Valbona e Thethi. Këto pika ofrojnë mundësi të shumta natyrore për të praktikuar aktivitete të shumta si: alpinizëm, treking, ecjet, skitë, eksplorimin e shpellave (speleologjinë), biçikletat malore etj.
Anonymous user